Liturgie 5. neděle postní nás přivádí k momentu, který známe jako Vzkříšení Lazarovo. Tato evangelijní událost inspirovala řadu umělců ke ztvárnění oné situace.

Dnes bych rád upozornil na obraz , který uvádí tento článek. Jeho autorem je Bohumil Kubišta, český malíř z přelomu století. Obraz je namalován v originálním a působivém stylu expresivního kubismu. Zajímavostí je, že Bohumil Kubišta zemřel po 1. světové válce na nemoc, která měla tehdy stejný, ba možná ještě horší následky než dnešní koronavirová pandemie. Byla to španělská chřipka…

   Vstupní antifona dnešní liturgie odkazuje na slova žalmu č.43:

"Bože, zjednej mi právo, a ujmi se mé pře proti bezbožnému lidu, zbav mě člověka lstivého a zločinného! Vždyť ty jsi, Bože, má síla."

 Tato slova byla zhudebněna mnoha skladateli, které bych vám rád představil, ale … Při výběru nahrávek jsem narazil na nahrávku amerického multiinstrumentalisty Paula Burtona. Tento hudebník je v současnosti kvůli onemocnění koronavirem v karanténě a natáčí ze své domácí izolace velmi intimní písně na motivy žalmů. Zde je jeho Meditace na žalm 23: (pro poslech samotné písně překočte prosím na čas 03:06)

    Mezizpěv po 1. čtení přináší jeden z nejkrásnějších žalmů. Žalm č. 130 slýcháváme často při mších za zemřelé. Vyjadřuje nádherným jazykem naději ve shledání s Pánem:

Doufám v Hospodina,

duše má doufá v jeho slovo,

má duše čeká na Pána

více než stráže na svítání.

   Dnešní evangelium hovoří o vzkříšení. Ale není to samoúčelné divadelní představení. Není důležité, jak to Ježíš udělal, ale jak se musely změnit jeho přátelé - Marta a Marie, aby pochopili sílu této změny.


"Já jsem vzkříšení a život, praví Pán, kdo věří ve mne, neumře na věky."

Už se nemusíme bát. Po našem obrácení už budeme vnímat jen Život.

   Brněnský skladatel a zpěvák Roman Dragoun zhudebnil několik textů svého otce, básníka Františka Dragouna, ve kterých popisuje svou cestu k víře. Píseň Zdroj je inspirována právě nabytou jistotou zdroje věčného života.