Velikonoce jsou časem mnoha tradic - lidových i těch liturgických. Mezi nejzajímavější z nich pak patří tzv. Temné hodinky, neboli Tenebrae…
Co to tedy vlastně je? Temné hodinky jsou ranní části liturgie hodin - tzv. matutina (noční "vigilie") a laudes (dnes ranní chvály). V období velikonočních svátků je však termín "ranní" až einsteinovsky relativní. Kvůli značné délce těchto modliteb probíhaly matutina a laudy už po setmění předchozího dne.
Nejvýraznějším znakem liturgií temných hodinek je velký svícen ve středu kostela se čtrnácti svícemi žluté barvy a jednou vrcholovou svící barvy bílé. Po každém čtení v temných hodinkách následoval zpěv žalmu. Po zpěvu každého žalmu vždy jedna ze svíček zhasla. A protože čtení bylo v temných hodinkách čtrnáct, svítila na konci modliteb jen jedna bílá svíce. Ta podle tradice představovala Krista, kterého postupně opouštějí učedníci i ostatní přátelé…
Po závěrečných zpěvech a modlitbách bylo úkolem chóru dělat chvíli co největší rámus- jakési velmi konkrétní ztvárnění situace, kdy "…země se zachvěla a skály pukaly…". Na konci obřadu pak byla opět přinesena bílá svíce. Symbol, že i v nejtemnější temnotě máme následovat toho, který rozráží tmu…
V první ukázce uslyšíme první čtení temných hodinek - tzv. Pláč Jeremiášův. Mezi jednotlivé sólové verše zaznívá sborový refrén:
Jeruzaléme, Jeruzaléme, obrať se k Pánu, svému Bohu!
Další částí temných hodinek jsou čtení - lekce. Nejsou to jen části evangeliií, ale též čtení z děl církevních otců a také velmi bohaté jazykové variace na citáty:
„Nemohli jste jedinou hodinu bdít se mnou, vy, kteří se připravujete zemřít pro mě? Nebo nevidíte, že Jidáš nespí, ale spěchá, aby mě zradil židům?“
V ukázce jsme slyšeli druhé čtení zhudebněné francouzským barokním skladatelem F. Couperinem. Nádherné zpracování pro sólový hlas s doprovodem přímo vybízí k noční meditaci, že?
Mimochodem, tato hudba zazněla v krásném francouzském životopisném filmu o skladateli a hráči na violu da gamba- Jeanu de Saint-Colombe. Film vřele doporučuji!
Ve filmu zazněla i Třetí lekce pro temné hodinky - skladba pro dva ženské hlasy. To už není hudba. Je to HUDBA. Není potřeba další komentáře…
V poslední době se k Tenebrae opět vracíme-tentokrát ve formě koncertů. Tradicí se stávají například koncertní Temné hodinky v Brně v rámci tamního Velikonočního festivalu. Možná by stálo za úvahu pokusit se o modlitební "obnovu" těchto obřadů. Možná bychom zjistili, že ten malý plamínek opravdu vede ke Světlu…